Dotychczasowe ograniczenia geograficzne dotyczące prowadzenia biznesu znacznie się zmniejszyły. Przedsiębiorstwa, które dotychczas działały w ograniczonych segmentach rynku, musiały znaleźć skuteczne sposoby na utrzymanie się na tym rynku. Większa swoboda działania i większa decentralizacja zarządzania uzmysłowiły kierownictwu, że globalizacja może pomóc firmom w osiąganiu następujących korzyści:
- ograniczenie wydatków za pomocą efektu skali,
- polepszenie jakości produktów,
- wzmocnienie przywiązania klientów do produktów, które sprzedają,
- utrzymywanie wielu kontaktów z głównymi konkurentami, aby zwiększyć wiarygodność przedsięwzięcia konkurencyjnego.
Ostatnia zaleta globalizacji może być dyskusyjna, ponieważ konkurencja między firmami jest często porównywana do rywalizacji między podmiotami, co prowadzi do porażki jednej ze stron. Jednak doświadczenia wielu firm pokazują, że współpraca między konkurującymi ze sobą firmami jest możliwa i może przynieść ogromne korzyści obu stronom.
Wybór tej strategii działania jest korzystny, jeśli odpowiedni partner strategiczny jest wybrany. W tym procesie można wyróżnić trzy podstawowe etapy:
1. Ustalenie celów firmy i obszaru jej działania poprzez:
- przeprowadzenie analizy rynków docelowych i oferowanych produktów,
- zbudowanie grupy pracowników, którzy są świadomi potrzeby zmian,
- stworzyć środowisko przyjazne dla negocjacji i rozmów.
2. wybór towarów do dystrybucji zarówno w kraju, jak i za granicą.
3. ustalenie zasad wzajemnego dostosowania zasobów i potencjału przyszłych partnerów.
Współpraca między partnerami o podobnym potencjale ekonomicznym ma największą szansę na sukces, ponieważ zagrożenie przejęcia jednej firmy przez drugą jest najmniejsze. Ponadto każdy partner powinien posiadać określone umiejętności, które odróżniają go od pozostałych partnerów i sprawiają, że jest niezbędny. Współpraca w zakresie łączności między AT&T Microelectronics, Matsushita Electric Co. i Marubeni Corp. jest przykładem. Marubeni zajmuje się dystrybucją urządzeń bazujących na technologii AT&T, a Matsushita produkuje je. Współpraca między WordPerfect i Novell, dwoma firmami produkującymi oprogramowanie, stanowi dodatkowy przykład. Programy biurowe, a także oprogramowanie sieciowe i systemowe są tworzone przez WordPerfekt i Novell. Tworząc potencjał, obie firmy stają się niebezpiecznym przeciwnikiem Microsoft Corporation.
Wśród różnych rodzajów aliansów strategicznych można wyróżnić trzy główne grupy:
1. Alianse komplementarne są charakterystyczne dla firm, których kompetencje i udziały są zróżnicowane. Na przykład jedno przedsiębiorstwo może tworzyć produkt, a drugie może wykorzystać umiejętności drugiego do zwiększenia sprzedaży.
2. Ścisła integracja jest cechą d1a firm, które chcą uzyskiwać korzyści skali w zakresie produkcji różnych komponentów. Następnie produkty są dodawane do własnej produkcji każdego z partnerów i sprzedawane.
3. Firma, która współpracuje przy wytwarzaniu i sprzedaży określonego towaru, charakteryzuje się aliansami addytywnymi. Wkłady partnerów w tym przypadku są porównywalne, a ich wspólnym celem jest osiągnięcie odpowiednio dużej skali produkcji. Strategia ta zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce.
Większość polskich firm nie rozumie znaczenia aliansów. Niektórzy decydenci uważają, że alians jest jedynym sposobem na uniknięcie poważnych problemów finansowych. W rezultacie firma zagraniczna może wchodzić na dany rynek bez przeszkód, a następnie całkowicie podporządkować sobie polskie przedsiębiorstwo. Metody te są najczęściej stosowane na rynkach, gdzie występuje stagnacja lub kryzys gospodarczy lub przeobrażenia gospodarcze (kraje Europy Środkowo-Wschodniej).
Firmy polskie muszą zostać dokapitalizowane, aby stać się równymi partnerami dla firm zagranicznych. Polskie firmy mogą korzystać z zawartych aliansów tylko wtedy, gdy otrzymają wsparcie kapitałowe. W przeciwnym razie ta metoda działania przyniesie mniej korzyści niż korzyści. Podstawowymi zagrożeniami, z jakimi mogą spotkać się decydenci, którzy stosują tę metodę, są:
- nadmierna zależność jednego partnera od drugiego, co może prowadzić do przejęcia jednego z partnerów,
- konflikt między partnerem dotyczącym planów biznesowych,
- ograniczenia kulturowe i językowe mogą utrudniać rzeczywiste funkcjonowanie aliansu,
- możliwe, że współpraca nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Strategia aliansów jest korzystnym rozwiązaniem dla firm. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki specjalizacji każdego partnera, co eliminuje ryzyko dublowania zadań. Działania każdego z aliantów są ograniczone do obszaru, w którym dana firma osiąga sukces. Organizacja gospodarcza ma większe szanse na utrzymanie pozycji rynkowej i nawet na rozszerzenie ze względu na potencjał ekonomiczny dwóch aliantów. Powstały podmiot gospodarczy staje się bardziej przyciągającym partnerem do dalszej współpracy, co zwiększa szansę na rozszerzenie działalności w innych miejscach.
Firma planuje stopniowo zlecić usługi zewnętrznym firmom, głównie tym, które zostały założone przez jej dotychczasowych pracowników. Takie firmy pracownicze pracowałyby dla firmy, ale również samodzielnie dla innych klientów.
Wdrożenie procesu restrukturyzacji zależy głównie od pracowników pozostających w firmie. Pracownicy muszą aktywnie uczestniczyć w restrukturyzacji firmy, doskonaleniu procesów i struktury organizacyjnej, tworzeniu profilu kwalifikacji oraz wprowadzaniu nowych technologii.
Zwiększenie wydajności, produktywności i rentowności przedsiębiorstwa oraz poprawa wyników ekonomiczno-finansowych, głównie poprzez osiągnięcie wyższego zysku, spowoduje wzrost przychodów pracowników.
Dla osób szukających pomocy w pisaniu prac z zarządzania polecamy serwis pisanie prac z zarządzania.