Filozofia wywodzi się z czasów starożytnych. Wielu ludziom pozwoliła zrozumieć świat w takim stopniu, w którym nie dane jest niejednemu z nas.
Filozofia dla wielu ludzi to wielka tajemnica. Nie ma się temu co dziwić, bo dopiero głębsze wejście w jej struktury pozwala ukazać całe jej piękno. Ci którzy doświadczyli już kontaktu z filozofią wiedzą, że trzeba rozpoczynać swoją przygodę od podstaw. Należy więc poznać zdanie Greków i Rzymian, a następnie ruszyć w stronę rozważań myślicieli żyjących w obecnych czasach. Tych jest bez liku i praktycznie każdego dnia możemy poznać nazwisko kolejnego myśliciela. Sytuacja jest dość skomplikowana, bowiem uczelnie na całym świecie notują raczej spadek ilości studentów chętnych rozpocząć naukę na takich kierunkach. Widać więc wyraźnie, że filozofia staje się raczej hobby, aniżeli podstawą do zdobycia wykształcenia. Materiałów na temat myślicieli i ich rozważań jest mnóstwo, dlatego też ze znalezieniem interesujących publikacji nie ma dzisiaj żadnego problemu.
Filozofia jest nauką zajmującą się zagadnieniami fundamentalnymi dotyczącymi istoty rzeczywistości, ludzkiej egzystencji i moralności. Studenci filozofii uczą się analizować i rozważać kluczowe pytania dotyczące naszego życia i świata, takie jak:
- Co jest prawdziwe?
- Czym jest dobro i zło?
- Co to jest wolna wola?
- Czym jest świadomość i jakie są jej granice?
Kursy na tym kierunku obejmują różne szkoły i tradycje filozoficzne, takie jak:
- Starożytna filozofia grecka i rzymska
- Filozofia średniowiecza i renesansu
- Nowoczesna filozofia europejska
- Filozofia egzystencjalna i ontologiczna
- Epistemologia i teoria poznania
- Filozofia moralności i polityki
Po ukończeniu studiów absolwenci filozofii mogą pracować w różnych dziedzinach, takich jak nauka, edukacja, dziennikarstwo, prawnictwo i biznes, wykorzystując swoją umiejętność analizy i rozważania problemów na poziomie fundamentalnym. Mogą również kontynuować swoje studia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, aby zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w dziedzinie filozofii.
Oczywiście nie muszą to być prace magisterskie, czy też prace licencjackie, ale wystarczy wizyta na stronie internetowej, aby zaczerpnąć trochę podstawowej wiedzy. Strony i ich adresy łatwo odnajdziesz wpisując odpowiednie hasło do wyszukiwarki internetowej.