Wiele działów związanych z działaniami ekonomicznymi powstało już bardzo dawno. To przecież ekonomia wyznacza trendy w dzisiejszym świecie pełnym finansów. Ekonometria to jeden z działów ekonomi, który jest dzisiaj często utożsamiany ze statystyką. Wielką wartość tego typu działań wyznaczają więc liczby, które są w całym procesie nieodzowne. Ekonometria to wiele teorii osób znanych i cenionych. Nauka o której mowa powyżej zawiera wiele modeli, które są wykorzystywane do objaśniania obecnych sytuacji.
Ekonometria to także kierunek studiów, który jest wybierany przez wybitnie uzdolnionych absolwentów szkół średnich. Trzeba bowiem dodać, że treści zawarte w poszczególnych etapach nauki są bardzo ściśle ze sobą połączone. Jeśli ktoś jest humanistą, niech lepiej zostanie przy swoich dotychczasowych zainteresowaniach. Nie można bowiem w jeden dzień poznać wszystkich modeli i teorii, które w ekonometrii obowiązują.
Ekonometria jest dziedziną nauki łączącą elementy ekonomii, matematyki i statystyki, której celem jest rozwiązywanie problemów ekonomicznych za pomocą metod matematycznych i statystycznych. Studenci ekonometrii uczą się jak stosować modele matematyczne do analizy danych ekonomicznych i jak wyciągać wnioski na temat zjawisk ekonomicznych. Kursy na tym kierunku obejmują takie tematy jak:
- Ekonometria linearna i nielinearna
- Modele panelowe i szeregi czasowe
- Analiza regresji i zmiennych losowych
- Mikroekonometria i ekonometria finansowa
- Metody szacowania i diagnostyki modeli
Po ukończeniu studiów absolwenci ekonometrii mogą pracować jako analitycy danych, specjaliści ds. badań i rozwoju, konsultanci w sektorze usług finansowych lub w instytucjach rządowych i organizacjach non-profit. Mogą również kontynuować swoje studia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, aby uzyskać specjalistyczną wiedzę i umiejętności w dziedzinie ekonometrii.
Dla humanistów więc nie są przewidziane prace magisterskie czy też prace licencjackie z zakresu ekonomii. Warto na marginesie dodać, że coraz chętniej z obliczeń opartych na ekonomii, korzystają firmy i przedsiębiorstwa chcące pomnożyć swoje zyski na kapitałowym rynku.