Studia w zakresie wychowania fizycznego zajmują się nauką o zdrowiu, ruchu i sportu. Kursy obejmują takie tematy, jak anatomia, fizjologia, psychologia sportu, trenowanie i zarządzanie w sporcie, a także zdrowie publiczne i edukacja fizyczna. Studenci uczą się także o różnych dyscyplinach sportowych i o różnych aspektach organizacji i prowadzenia zajęć sportowych.
Absolwenci wychowania fizycznego są przygotowani do pracy w różnych dziedzinach, w tym jako nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy sportowi, instruktorzy fitness, specjaliści ds. zdrowia i wellness, a także jako doradcy ds. aktywności fizycznej i zdrowia. Mogą oni także pracować w branży rekreacyjnej i sportowej, w tym w klubach fitness, centrum sportowych, parkach i obiektach rekreacyjnych.
Wychowanie fizyczne kojarzy nam się przede wszystkim z lekcjami w szkole. Jednak wychowanie fizyczne wymaga odpowiedniego przygotowania czyli przede wszystkim wykształcenia.
Obecnie jest coraz więcej szkół i wyższych uczelni kształcących w tym właśnie kierunku. Zazwyczaj pisanie prac zaliczeniowych w takich szkołach jest bardzo ściśle związane z ruchem i aktywnością fizyczną, ale nie tylko. Wychowanie fizyczne to także dość sporo wiedzy na temat anatomii człowieka, możliwych kontuzjach czy też tego, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia czy zdrowia.
Dlatego też pisanie prac na ten temat wymaga bardzo dużej wiedzy i przede wszystkim odpowiednich materiałów, które trzeba przed pisaniem takiej pracy zebrać. Często można podpierać się materiałami wyszukanym na przykład w Internecie, jednak nie można wtedy zapominać o tym, że należy przede wszystkim podać źródło, skąd informacje zostały zaczerpnięte. Nie może być także tak, ze niemal cała praca składa się tylko i wyłącznie z cytatów czy też odniesień do innych źródeł. Na użycie na przykład cudzych zdjęć w pracy musimy mieć także odpowiednie zgody ich autorów. Inaczej bowiem możemy zostać posądzeni o plagiat, co skutkuje odrzuceniem pracy.
Poniżej wybrane polskie prace z wychowania fizycznego (streszczenia):