Praca licencjacka z dziedziny takiej jak resocjalizacja na pewno nie jest zbyt łatwa do napisania. Resocjalizacja zazwyczaj obejmuje przede wszystkim metody przywracania osób skazanych za różne przestępstwa do społeczeństwa. Dlatego też przede wszystkim zdobycie odpowiednich materiałów do pracy z zakresu takiego jak resocjalizacja nie jest zbyt łatwym zadaniem. Nie każdy bowiem ma możliwość zebrania informacji w miejscach takich jak zakłady karne, w których na pewno byłyby one najbardziej wiarygodne.
Dlatego bardzo wiele osób pisząc takie prace bazuje przede wszystkim na udostępnianych przez służby więzienne statystykach oraz innych dokumentach na podstawie których można wysnuć wiele ciekawych wniosków lub też poprzeć opisywane w pracy tezy.
Resocjalizacja to dziedzina zajmująca się procesem przywracania osoby skazanej na drogę prowadzącą do społecznej integracji. Studenci resocjalizacji uczą się o procesach i teoriach resocjalizacji, a także o metodach pracy z osobami skazanymi i ich rodzinami. Kursy obejmują takie tematy, jak prawo karne, psychologia kryminalna, terapia behawioralna i społeczna, a także programy resocjalizacji i ich skuteczność. Absolwenci resocjalizacji są przygotowani do pracy w instytucjach związanych z resocjalizacją, takich jak więzienia, ośrodki odosobnienia i programy resocjalizacyjne, a także jako doradcy i terapeuci. Mogą oni również pracować w organizacjach non-profit, które zajmują się pomocą osobom wychodzącym z więzień.
Ponieważ resocjalizacja to przede wszystkim to, jakie metody można zastosować, aby jak najbardziej skutecznie wprowadzić takie osoby do życia w społeczeństwie, osoby piszące takie prace bardzo często właśnie na tym się skupiają. Wiele osób skupia się na jednej metodzie i opisuje je bardzo dokładnie aby przedstawić jak najbardziej wiarygodne wnioski. Wtedy można przedstawić niezwykle istotne sprawy i różne punkty widzenia na pewne metody.