Gospodarka całego świata wzoruje się na działaniach, które miały miejsce kiedyś. Dobre wzorce są z resztą składnikiem całego naszego życia i należy z nich korzystać z całą stanowczością. Historia gospodarcza pokazuje każdemu, jak procesy gospodarcze kształtowały się na przełomie setek lat. Bowiem właśnie tyle lat ma nasza gospodarka. Warto wspomnieć w tym miejscu, że sięga ona czasów starożytnych, a najlepsze przykłady to czasy starożytnego Egiptu oraz cywilizacja rzymska.
Historia gospodarcza to temat rzeka, który wymaga rozważań wielodniowych. Przypuszczam, że nawet tyle czasu nie starczy na przedstawienie dokonać jednego państwa. Każdego roku mamy bowiem jakąś nowość i nowy element gospodarczego świata. Historia gospodarcza na studiach pozwala z kolei zapoznać się z elementarną wiedzą na ten temat oraz poznać jakie procesy gospodarce towarzyszą. Często bowiem historia gospodarcza jako przedmiot wiąże się z zarządzaniem zasobami lub po prostu z przedsiębiorczością.
Prace magisterskie i prace licencjackie są przykładem tego, że historia gospodarcza daje nieograniczone możliwości porównań i analiz. Te są szczególnie ważne w każdym momencie istnienia gospodarki rynkowej w każdym wydaniu.
Każda myśl ekonomiczna ma swoją wartość. Nie ma tutaj znaczenia, czy wnosi ona bardzo wiele do naszego, czy też jest tylko i wyłącznie rozważaniem teoretycznym, które nigdy nie ujrzy światła dziennego. Historia myśli ekonomicznej, zna wiele takich przypadków. Nie można ich jednak wiązać z teoriami, które obowiązują w dzisiejszym świecie.
Historia myśli ekonomicznej to pojęcie bardzo obszerne, bowiem każdy kraj ma swoich reprezentantów w tej szczególnej dziedzinie. Ojcem myśli ekonomicznej jest oczywiście niejaki Smith, który już dawno opracował podstawy wszelkich teorii ekonomicznych. Zaznaczyć trzeba również, że są one do dnia dzisiejszego obowiązujące.
Historia myśli ekonomicznej to wiele opasłych tomów wielkich dzieł. Wiele z nich to podstawowa teoria, którą muszą poznać wszyscy studenci, chcący zagłębić się w tą szczególną dziedzinę. Korzystają oni z takich dzieł, tworząc swoje prace magisterskie oraz prace licencjackie. Specyfika takich prac jest bardzo różna i wszystko zależy od zainteresowań studenta oraz kierunku uczelni, na której są podjęte studia. Każda uczelnia posiada listę tzw. faworytów, które są zazwyczaj rozwijane w pracach końcowych. W każdym dużym mieście uczelnia o profilu ekonomicznym funkcjonuje.