Dziennikarstwo jest kierunkiem, na którym wymagania względem studenta są nie małe. Studenci jako przyszli dziennikarze muszą pochłonąć mnóstwo wiedzy związanej z posługiwaniem się językiem polskim, jak także obcych. Duży nacisk kładzie się na wysławianie, oraz stylistykę wymowy. Nie mniej znaczący jest szeroki zasób słów, który charakteryzuje się poprawną polszczyzną i archaizmami. Praca w mediach należy do dużej odpowiedzialności jaka spoczywa na poszczególnych wypowiedziach dziennikarzy. Każde wystąpienie jest zazwyczaj szeroko komentowane przez odbiorców, a także krytyków z branży.
Kierunek jakim jest dziennikarstwo cieszy się popularnością wśród studentów, którzy lubią obcować z ludźmi, mowa tutaj zarówno o pracy zespołowej jak również na potrzeby danego wystąpienia z osobami indywidualnymi. Nawiązywanie do wydarzeń mających duże znaczenie dla społeczeństwa, przekazywanie konkretnych wiadomości musi być także umiejętnie dopasowane w czasie, który jest przeznaczony w stosunku do czasu antenowego itp.
Zaliczanie kolejnych prac jest podstawą do uzyskania tytułu dziennikarskiego. Od lat dziennikarstwo studiują zarówno mężczyźni jak i kobiety, co w mediach jest pewnego rodzaju urozmaiceniem, a nie z góry narzuconą formą, kto w tej dziedzinie jest lepszy lub powinien się udzielać.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, to kierunek jaki od pewnego czasu bardziej zainteresował mnóstwo osób poszukujących właściwego kierunku. Zazwyczaj na owe studia wybierają się Ci, których marzeniem jest praca w mediach.
Oczywiście faktem jest, iż dziennikarstwo i komunikacja społeczna ma wiele wspólnego z reklamą, public relations, multimediami, a także charakterystyczną problematyką prasy samorządowej czy lokalnej. Studenci, którzy przekonani są już, że dziennikarstwo i komunikacja społeczna, to kierunek typowo odpowiadający ich aspiracjom muszą wiedzieć, że wyróżnianie się ciekawością całego świata we współczesnym życiu ma ogromne znaczenie w trakcie studiów.
Jeśli wziąć pod uwagę powyższe, oraz lekkość posługiwania się słownictwem trzeba także zaznaczyć, iż po studiach praca nad sobą się nie kończy. Ten zawód wymaga od danej osoby, aby rozwijać się przez całą karierę, gdzie tylko wtedy można mówić o tym, iż to co się robi ma dla danej osoby znaczenie. Stres, to problem, z którym musi sobie radzić nie jedna osoba na tym kierunku. Warto, aby opanować ten stan do perfekcji, ponieważ niejednokrotnie niewykluczony, potrafi wykluczyć osobę z zawodu dziennikarza.
Zaliczenia wymagają od studenta dużego zaangażowania, systematycznej nauki, obiektywizmu, racjonalnego postrzegania świata i ludzi i wielu innych kwestii, w których trzeba się wykazać.
Media to nauka na takich kierunkach jak na przykład dziennikarstwo. Wydaje się więc, że napisanie pracy z tego kierunku nie jest trudne, jednak nic bardziej mylnego. Dzisiaj media to bowiem coraz więcej możliwość, obecnie nawet Internet jest zaliczany do jednego z ważniejszych mediów, i parce powinny dotyczyć konkretnego tematu. Wybierają media jako kierunek studiów należy wykazać się czymś, co nazywane jest potocznie lekkim piórem, dlatego nie dziwi fakt, że od osób piszących takie prace wymaga się o wiele więcej. Muszą one być niezwykle ciekawy przyciągać uwagę do pierwszego do ostatniego zdania.
Media to tematyka prac dotycząca na przykład ich wpływu na życie społeczeństwa, czy też przydatności poszczególnych mediów lub też tego jakie szkody mogą wyrządzić. Obecnie bez problemu można znaleźć bardzo wiele przykładów ich wpływu na życie społeczne, poparte wieloma dowodami. Dlatego też oczekuje się zazwyczaj że prace z tej tematyki będą ciekawie poparte właśnie takimi materiałami. Jednak wszelkie materiały wykorzystane w takich pracach mogą być w nich umieszczone wyłącznie za zgodą ich autorów, co musi być wyraźne wskazane w takiej pracy, bez tego bowiem może ona zostać odrzucona.
Poniżej wybrane polskie prace z dziennikarstwa i komunikacji społecznej:
- Współczesne konflikty międzynarodowe w relacjach mediów – analiza wybranego przykładu
- Prasa kobieca na rynku medialnym w Polsce
- Szlachetny biedak czy niezaradny leń? Dyskursywny obraz ubogich w programach rozrywkowych
- Wykorzystywanie danych osobowych i informacji o osobach fizycznych w czasach kapitalizmu nadzoru
- Wizerunek gracza komputerowego w społeczeństwie
- Analiza obrazu smogu w dyskursie medialnym
- Dyskursywny obraz świata i mediatyzacja narracji o patostreamach w sieci
- Podcast jako środek komunikacji
- Aplikacja TikTok a współczesny rynek muzyczny
- Obraz Kościoła Katolickiego w komentarzach na portalu Facebook
- Wpływ mediów społecznościowych na komunikację o wydarzeniach istotnych społecznie na przykładzie Strajku Kobiet
- Storytelling w materiałach audiowizualnych