Polonistyka

Polonistyka (filologia polska) jest kierunkiem humanistycznym, który opiera się na literaturze. Głównym zadaniem studentów jest wiedza opierająca się na dużej ilości czytania, co nie koniecznie każdego może ten fakt satysfakcjonować. Nie mniej filologia polska wymaga wiedzy z zakresu gramatyki polskiej czy językoznawstwa, a także kultury np. film, teatr, filozofia itd. Mimo, że kierunek sam w sobie określa skoncentrowanie się na języku polskim nie oznacza to, iż studenci nie uczą się języków obcych. Łacina i angielski są także wymagane na tym kierunku.

Student, którego filologia polska przekonuje, aby podjąć się jej kształcenia musi wiedzieć, że umysł analityczny jest w tym przypadku bardzo potrzebny. Odpowiednia interpretacja, wyławianie ciekawych treści z danych tekstów, oraz umiejętne postrzeganie faktów bardzo się przydaje na tym kierunku. Wybierając temat na prace dyplomową studenci często obierają sobie jakiegoś pisarza, który jest im bliski za sprawą danych dzieł. Nie oznacza to bowiem, iż mają posługiwać się takim językiem jak owy pisarz, a wręcz studenci odbiegają od zasad pisowni, które używane były dawniej, a dziś na wyżej wymienionym kierunku są wręcz nie do przyjęcia.

Ogólnie kierunek filologii polskiej jest bardzo ciekawy, pozwalający na rozwój. Trzeba jednak mieć na względzie, iż humanista powinien wyróżniać się sporą wiedzą w swojej specjalizacji.

Dodaj komentarz