Alianse w przewozie lotniczym

5/5 - (1 vote)

W globalnym transporcie lotniczym istnieje coraz większa tendencja do tworzenia strategicznych aliansów marketingowych przez mniejsze lub większe grupy przewoźników, w wyniku wzrostu udziału wielkich firm w liberalizującym się rynku. Alianse takie dają mniejszym partnerom możliwość uczestniczenia w korzyściach związanych ze zwiększeniem skali operacji, oszczędnością kosztów, zwiększeniem wpływów poprzez planowanie lotów i inne skoordynowane działania marketingowe.

Przewoźnicy dążą przede wszystkim do zmniejszenia kosztów, zwiększenia siatki połączeń, zwiększenia wpływów i dochodów, zapewnienia pasażerom szerszego wyboru usług oraz szybkiej, niezawodnej i taniej obsługi. Przewoźnicy mogą współpracować na różne sposoby. Zacznijmy od ustaleń marketingowych dotyczących preferencji operatora przewozu interlinii dla pasażerów podróżujących w danym kierunku. W przeszłości LOT utrzymywał połączenie z Singapurem, przekazując swoich pasażerów, którzy lecieli do Australii, liniom Singapore Airlines, płacąc za lądowanie w Singapurze.

Bardziej kompleksowe umowy marketingowe mogą obejmować:

– planowanie i organizowanie sieci połączeń; – dzielenie tras na zasadzie sieci operacyjnej lub zbioru wpływów, w tym wymiana kodu, czyli nadawanie wspólnych oznaczeń połączeniom;

– wykorzystywanie samolotów w celu wymiany (interchange) lub wykorzystywania samolotów jednego partnera do przewozu (blocked space), czyli wydzielania miejsc dla drugiego partnera (blocked space), z możliwością oddzielnego oznaczenia numeru lotu przez każdego partnera;

– ustalanie cen;

– sprzedawanie usług;

– programy regularnych lotów;

– reklama i marketing, np. Lufthansa i Finnair konkurowały o reklamę swoich macierzystych krajów.

Porozumienia operacyjne dotyczą połączenia operacji naziemnych na lotnisku, w tym odprawy pasażerów, bagażu i samolotu, budowy i eksploatacji terminali oraz prowadzenia usług cateringowych. Austrian Airlines obsługuje pasażerów Finnair i SAS na lotnisku Okęcie, co jest przykładem tego rodzaju porozumienia.

Współpraca technologiczna może obejmować integrację komputerowych systemów rezerwacji.

Porozumienie techniczne polega na współpracy w zakresie działalności technicznej, takiej jak zakup, kontrola, konserwacja i przegląd sprzętu i jego części. Na przykład ATLAS-Lufthansa dokonuje przeglądów technicznych silników samolotów szerokokadłubowych linii Sabena, Iberia, Alitalia i Air France na podstawie porozumienia technicznego. Alianse kapitałowe są odrębne od cząstkowych aliansów marketingowych i porozumień technicznych, operacyjnych itp.

Wybór silnej współpracy jest alternatywą między umowami cząstkowymi a całkowitym kapitałowym połączeniem przedsiębiorstw. Jest to umowa wielofunkcyjna, która wymaga współpracy przewoźników na wielu płaszczyznach, takich jak kapitał i marketing; a także operacyjne, technologiczne i technologiczne. W celu stworzenia globalnej sieci przewozowej przewoźnicy zachowują indywidualność. Na początku zwykle organizują swoje rozkłady lotów, łączą systemy rezerwacyjne i programy częstych lotów, aby uniknąć dublowania połączeń. Następuje również koordynacja taryf i podaży miejsc (zdolności przewozowej, ang. capacity), jeśli prawo na to pozwala. Wreszcie chodzi o współpracę w celu zmniejszenia wydatków. Mogą to być na przykład wspólne inwestycje lub powierzenie partnerowi pewnych rodzajów działalności. Postępowania takie są możliwe tylko w przypadkach, gdy partnerzy są ze sobą blisko i istnieje niewielka szansa, że któraś ze stron zerwie umowę. W takim przypadku logiczne zabezpieczenie to wzajemne inwestycje kapitałowe jednego lub obu partnerów.

Przewoźnik powinien oceniać porozumienia z punktu widzenia zarówno swojego, jak i pasażera — jakie bezpośrednie i widoczne korzyści może uzyskać pasażer.

Zawieranie aliansów jest środkiem do uzyskania silnej pozycji na rynku, obniżania kosztów i rozszerzenia siatki połączeń. Wszystkie działania linii lotniczych koncentrują się na pozyskiwaniu pasażerów. Pasażer daje możliwość istnienia: płaci, reklamuje się lub nie, a następnie wraca do przewoźnika. Po pierwsze, należy ocenić porozumienia przewoźników i ocenić, jak skuteczne i odczuwalne są dla pasażerów; należy sprawdzić, czy są tanie i szybkie połączenia, czy pasażer czuje się bezpieczny, czy nie traci czasu na oczekiwanie lub załatwianie zbędnych formalności. W rezultacie można zadać pytanie, w jakim stopniu alianse przewoźników wpływają na komfort podróży i przyciąganie pasażerów. Z pewnością tak, ale w jakim stopniu, zależy od decyzji aliansu.

Dla osób szukających pomocy w pisaniu prac z zarządzania polecamy serwis pisanie prac z zarządzania.

Dodaj komentarz