Restrukturyzacja PLL LOT S.A

5/5 - (1 vote)

a) Poziom zaangażowania

Zatrudnienie w PLL LOT S.A. znacznie spadło w latach 1989–1994. Zmniejszenie liczby pracowników LOT było głównie spowodowane zmianą floty, która przeszła na samoloty zachodnie, a także powstaniem LOT Ground Services i LOT Catering, które zatrudniły około 1250 pracowników LOT. Większość pracowników firmy pracuje na podstawowych działaniach, takich jak personel techniczny, personel handlowo-przewozowy i personel latający i pokładowy; stanowią one około 5% wszystkich pracowników.

Zarząd koncentruje się obecnie na podniesieniu kwalifikacji pracowników, ponieważ firma nie planuje redukcji zatrudnienia. PLL LOT S.A. zatrudnia tylko wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Zauważalna redukcja zatrudnienia spowodowała głównie odejście pracowników mniej wykwalifikowanych i skupienie się na rozwijaniu umiejętności pozostałych pracowników. Zwiększył się tylko personel techniczny, ponieważ wymagano przede wszystkim informatyków, którzy potrafią obsługiwać zachodni sprzęt współczesny. W związku z planowanym powiększeniem floty LOT powinien już rozważyć możliwości naboru pracowników.

W 2000 roku PLL LOT SA zatrudniało 4199 pracowników, co jest średnią liczbą pełnych etatów rocznie.

Liczba pracowników latających: 465,

Liczba pasażerów: 763,

2971 pozostałych pracowników

b) różnorodność i specjalizacja produktu

Rynek przewozów z/do Polski jest bardzo dynamiczny i oferuje ogromny potencjał. Poszczególne segmenty tego rynku, takie jak podróże biznesowe, ruch turystyczny, przewozy krajowe i regionalne, szybko się rozwijają. LOT wprowadza na rynek wyspecjalizowane oferty wraz ze wzrostem ogólnego wolumenu przewozów.

Każdy przewoźnik ma największą wartość w segmencie przewozów biznesowych. Kategoria ta jest niewielka w przewozach dalekiego zasięgu ze względu na cechy ruchu obsługiwanego przez PLL LOT. Jednak podróże biznesowe mają duży udział w przewozach europejskich i istnieje silna konkurencja. W 1995 roku oferta Frequent Traveller znacznie uatrakcyjniła ten segment ruchu.

Regionalne przewozy — LOT od lat rozwija szeroką gamę połączeń regionalnych. Krakowa, Gdańska, Katowic, Poznania i Wrocławia oferują połączenia międzynarodowe. Ośrodki regionalne są bardzo potrzebne, ale w wielu przypadkach potoki ruch są małe.

Przewozy krajowe — branża przewozów krajowych potrzebuje wyjątkowego produktu, który będzie opierał się na coraz silniejszym ruchu biznesowym i wynikającym z tego wzrostu częstotliwości rejsów. EUROLOT, spółka założona przez LOT, będzie wspierać rozwój tego segmentu rynku.

Transport czarterowy – do 1996 r. Po zagospodarowaniu samolotów w lotach rozkładowych ustaliły marginesy działalności i obsługiwały samoloty w miarę możliwości pozostałych. W 1996 roku wynajęto samolot B-737-300 specjalnie do obsługi ruchu turystycznego grupy. Wykorzystanie samolotu do przewozów czarterowych zwiększyło ten rodzaj ruchu o 82%. Podjęcie decyzji o zakupie dwóch samolotów B-737-300 specjalnie skonfigurowanych do obsługi ruchu turystycznego zostało spowodowane szybkim wzrostem tego segmentu rynku.

c) struktura firmy

W wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego pod tą samą nazwą Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. powstały w dniu 29.12.92. Do tej pory Skarb Państwa posiada wszystkie akcje w kapitale firmy. Struktura organizacyjna Spółki jest związana z jej statusem jako podmiotu prawa handlowego. Zgodnie ze statutem czteroosobowy zarząd kieruje spółką. Zarząd składa się z Jana Litwińskiego jako prezesa i Bazyliego Samojlika, Tadeusza Postępskiego i Andrzeja Słodownika jako wiceprezesów. W firmie istnieje pięć różnych działów organizacyjnych: finansowy, handlowy, eksploatacyjny, lotniczy i techniczny. Zarządzają nimi dyrektorzy.

Dla osób szukających pomocy w pisaniu prac z zarządzania polecamy serwis pisanie prac z zarządzania.

Dodaj komentarz