Najważniejszym celem firmy jest przyspieszenie prywatyzacji i dokapitalizowania firmy. Jak już wspomniano, prywatne linie lotnicze zwykle osiągają lepsze wyniki, między innymi dzięki łatwiejszemu nawiązywaniu korzystnych aliansów kapitałowych i marketingowych. W każdym razie dokapitalizowanie firmy pozwoli nie tylko „wykupić” leasingowe samoloty, ale także zrealizować inne inwestycje, które są niezbędne. Jest to również związane z kosztami ulepszenia systemów zarządzania, w tym systemów dystrybucyjnych, które, jak pokazują badania IATA, przynoszą znacznie większe korzyści w postaci wzrostu sprzedaży.
Następnym celem PLL LOT jest zaangażowanie w odpowiednią strategiczną alians marketingowy. W porównaniu z firmami próbującymi konkurować indywidualnie, wyniki finansowe firm połączonych aliansami są znacznie lepsze. LOT zamierza szybko podjąć odpowiednie decyzje.
Przygotowanie się do integracji europejskiej jest również ważne dla narodowego przewoźnika. Zgodnie z Układem Europejskim o stowarzyszeniu Polski ze WE, polskie prawo będzie stopniowo zmieniane, a projekty nowego prawa lotniczego już są przygotowywane. Wspólnotowe zasady konkurencji wykluczają również umowy polowe. Ponadto, co jest szczególnie ważne, Układ Europejski przewiduje zawarcie umowy o transporcie lotniczym między Polską a Unią Europejską. Negocjacje nad tą umową już się rozpoczęły i mają na celu dalszą stopniową liberalizację rynku przewozów lotniczych między tymi dwoma krajami w okresie stowarzyszenia. Strona polska zaleca stopniową liberalizację wraz z wprowadzeniem niezbędnych przepisów w celu powstrzymania dumpingu taryfowego i zdolności przewozowej.
Zaostrzenie reżimu oszczędności jest ostatnim założeniem strategicznym. Zwiększenie skali działalności i współpraca z aliantami zmniejszą koszty jednostkowe. Niemniej jednak konieczne będzie dalsze stopniowe redukowanie zatrudnienia na pozostałych odcinkach, po tym, jak w tym roku uzupełniono personel „produkcyjny” (pilotów i stewardesów) i być może przy wzmocnieniu innych obszarów wymagających specjalistów.
Ponadto będą potrzebne nowe zmiany organizacyjne, takie jak już wprowadzone zmiany w regulaminach pracy i wypoczynku personelu latającego i pokładowego. Te zmiany, chociaż wymagają zwiększonych płac, pomogą znacznie zmniejszyć koszty pobytu tych pracowników za granicą. Dla przedsiębiorców kwestia przyszłego kształtowania wynagrodzeń może być jednym z najtrudniejszych, między innymi ze względu na konieczność powstrzymania odpływu wysoko wykwalifikowanych pracowników do lepiej płacących konkurentów. W przypadku pilotów i specjalistów kwestia ta dotyczy bezpieczeństwa lotów. Zakładając rozwiązanie wszystkich wymienionych kluczowych problemów, przewidujemy, że firma będzie w stanie utrzymać się w nowych warunkach konkurencji, a także przywrócić wysoką rentowność, co zapewni dalszy rozwój, poprawę jakości usług i dalsze realne obniżanie taryf, które są niższe niż stopy inflacji.
W przyszłości przewoźnicy, tacy jak Polskie Linie Lotnicze LOT, powinni zastanowić się, jakie szanse mają na zapewnienie dobrych usług, takich jak tanio, szybko i dobrze, w obliczu przytłaczającej konkurencji. Czy pomimo nowych samolotów, niskich cen biletów i dobrych usług będą w stanie zaoferować pasażerom takie same korzyści wynikające z podróżowania, jak ich konkurencja? Nowa sytuacja jest niezwykle trudna, a w przyszłości prawdopodobnie niemożliwa. Aby dostosować się do wymagań rynku globalnego i pozostać na tym rynku, nasz przewoźnik musiał stworzyć alians z odpowiednim partnerem, nawet jeśli oznaczałoby to przeprowadzenie gwałtownych i trudnych przemian wewnętrznych, które wymagały współpracy. W wyniku silnej konkurencji przedsiębiorstwa muszą podejmować pewne działania, które są niezbędne, wymagają czasu i są niezbędne, aby przetrwać.
Małe przedsiębiorstwo PLL LOT S.A. powoli wychodzi z trudności finansowych, które zostały wywołane ogromną recesją w Polsce i pogłębionych nagłym otwarciem naszego rynku dla sprzedaży usług obcych przewoźników. Bez zdecydowanych działań LOT nie będzie w stanie utrzymać się na rynku w obliczu narastającej konkurencji z coraz większymi i konsolidującymi się obcymi przewoźnikami lotniczymi. Liberalizacja sektora transportu lotniczego, a także innych branż handlowych i usługowych, jest niezbędna i ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoli na pełny dostęp do rynku innych krajów, co może przynieść dalsze korzyści dla polskiego przewoźnika w zakresie dostępu do technologii i informacji, a także większej liczby możliwych pasażerów. Nasz kraj ma również szansę stać się ważnym ośrodkiem tranzytowym między zachodnimi a wschodnimi regionami Europy. Aby to osiągnąć, najnowocześniejsza flota, najnowocześniejszy system zarządzania, usługi, dystrybucja sprzedaży, rezerwacje i rozliczenia będą miały kluczowe znaczenie. Podstawowe działania firmy powinny koncentrować się na rozwoju, a nie na przetrwaniu. Strategicznym celem firmy jest osiągnięcie zdolności do skutecznego konkurowania ze wszystkimi uczestnikami rynku w celu uzyskania i utrzymania jak największego udziału w obsłudze rynku, maksymalizacji zysków i zwiększenia wartości firmy w dłuższej perspektywie. Wszystko to ma wpływ na dążenie naszego przewoźnika do zwiększenia zaufania klientów.
Firma powinna stale monitorować zyski połączeń, aby w przypadku słabej kondycji jednej trasy mogła podjąć działania, takie jak odsprzedaż jej innemu przewoźnikowi lub wzajemne oddawanie zdolności przewozowej.
W programie strategicznym LOT powinien określić cele i zadania, aby stworzyć spójną i długoterminową strategię firmy, oczywiście w porozumieniu z partnerami. Moim zdaniem najważniejsze powinny być działania mające na celu zachowanie i wzmocnienie pozycji LOT na rynku. Aby to osiągnąć, należy opracować i wdrożyć niezwykle wysokie standardy jakościowe, które obejmują ciągłą poprawę i nadzorowanie obsługi personelu pokładowego i naziemnego, a także poprawę regularności i punktualności lotów. Dążąc do najwyższych standardów bezpieczeństwa i komfortu, minimalizujemy czas oczekiwania w połączeniach tranzytowych i upewniamy się, że decyzja jest dobra dla pasażerów. Doświadczenia partnerskie i współdziałanie mogą być bardzo pomocne w tym wszystkim.
Na koniec należy wspomnieć, że korzystanie z okazji i radzenie sobie z zagrożeniami wymaga dużego wysiłku, długich przygotowań i pokonania wielu przeszkód. Oczywiście każdy cel można osiągnąć, ale zależy to od chęci i ludzi. Wydaje się, że w jednym z trzonów Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. znajdują się ludzie, którzy umożliwiają firmie realizację jej celów.
Dla osób szukających pomocy w pisaniu prac z zarządzania polecamy serwis pisanie prac z zarządzania.