Poza koncentracją, która zwiększa udział wielkich firm w liberalizującym się rynku, w globalnym transporcie lotniczym zaznacza się coraz większa tendencja do tworzenia strategicznych aliansów marketingowych przez mniejsze lub większe grupy przewoźników. Alianse takie dają mniejszym partnerom możliwość uczestniczenia w korzyściach związanych ze zwiększeniem skali operacji, oszczędnością pieniędzy, zwiększeniem wpływów poprzez planowanie lotów i inne skoordynowane działania marketingowe.
Według informacji opublikowanych w Airlines Business (wrzesień 1997), które dotyczyły wyników finansowych 100 największych przewoźników lotniczych, 24 „zaliansowane” firmy uzyskały 53% wszystkich wpływów oraz aż 80% zysków netto całej setki największych przewoźników lotniczych.
Ocena lotu IATA
Pod względem wartości wpływów PLL LOT SA jest przewoźnikiem o średnich rozmiarach i zajmuje 82. miejsce wśród 259 członków IATA. To awans z 86 miejsca w 1995 roku, kiedy był na 50 miejscu na liście państw według wielkości przewozów lotniczych. LOT pozostaje poza zasięgiem znaczących aliansów i na razie posiada jedynie umowy typu code-share, BSA (Block Space Agreement) i umowy pool.
Dodajmy również, że Polskie Linie Lotnicze LOT dążą do włączenia się do globalnego systemu lotniczego w ramach jednej z większych aliansów lotniczych poprzez prywatyzację. W ramach porozumienia One World, zawartego we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy American Airlines, British Airways, Canadian Airlines, Cathay Pacific z Hongkongu i australijskim Quantas, od pierwszego lutego tego roku rozpoczęła się wspólna działalność pięciu głównych linii lotniczych. One World tworzy sieć, która pomaga organizować przeloty i sprzedawać bilety, a także udostępnia wspólne programy „frequent flyer” dla osób, które często podróżują samolotem.
Niedawno podpisana umowa PLL LOT z Finnair i Iberią jest pośrednim poszerzeniem aliansu linii lotniczych z British Airways. Ponadto LOT współpracuje z innymi przewoźnikami. Są to blokowane umowy przestrzenne i umowy o dzieleniu się handlową pojemnością samolotu. Umowy te obejmują dodanie innemu przewoźnikowi kodu rejsu i wydzielenie mu pewnej ilości miejsc we własnym samolocie za ustaloną stawkę.
Pierwszą umową code-share (BSA) było porozumienie LOT i CSA na połączenie Warszawa-Praga 1 sierpnia 1993 roku. Przewoźnicy zobowiązali się do stosowania oficjalnych taryf i wymiany miejsc. Natomiast najbardziej niezwykłym i pierwszym typowym code-share LOT-u było zawarcie umowy z American Airlines 16 września 1996 roku. Zgodnie z porozumieniem AA otrzymało blok miejsc na rejsy LO z Warszawy do Nowego Jorku (JFK) i Chicago. Natomiast AA zapewniało połączenia z blokiem miejsc do Miami i Los Angeles. W trakcie współpracy LOT regularnie zawierał umowy na połączenia z Warszawy do Nowego Jorku Newark oraz na operacje atlantyckie z Krakowa na połączenia między krajami amerykańskimi, korzystając z „miejsc rezerwowanych” określonych w umowie LO/AA. Ilość miejsc na rejsach AA nie jest znana i nie ma stałych miejsc; miejsca te są rezerwowane przez pasażera w momencie zakupu biletu i potwierdzane przez American Airlines.
Polskie Linie Lotnicze LOT oraz American Airlines rozszerzają swoją współpracę o 10 nowych portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych po niespełna półtora roku od podpisania umowy o połączeniach code-share z Miami i Los Angeles do Warszawy. Od 25 lutego 1998 roku Polskie Linie Lotnicze LOT oraz American Airlines zawarły umowę code-share, w ramach której obie linie lotnicze latały do Warszawy z następujących miast:
• Waszyngton — Dulles (z Nowym Jorkiem)
• Boston (z Nowego Jorku)
• Seattle (w połączeniu z Chicago)
• San Francisco (z przejazdem przez Nowy Jork i Chicago)
• Dallas (z przejazdem przez Nowy Jork i Chicago)
Od 4 marca 1998 dołączyły dodatkowe porty: Waszyngton (National), Phoenix, Denver, Syracuse i Cleveland. Loty z Waszyngtonu i Syracuse będą odbywały się przez port lotniczy JFK w Nowym Jorku, podczas gdy pozostałe loty będą odbywały się przez port lotniczy O’Hare w Chicago.
Zgodnie z umową American Airlines będzie obsługiwał rejsy w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy Polskie Linie Lotnicze LOT będą obsługiwać połączenia transatlantyckie, które rozpoczynają się i kończą się w Nowym Jorku i Chicago. Nowoczesne szerokokadłubowe samoloty Boeing 767 będą przewozić rejsy transatlantyckie LOT-u.
We wrześniu 1996 roku LOT i American Airlines rozpoczęły współpracę na trasach Miami – Nowy Jork – Warszawa oraz Los Angeles – Chicago – Warszawa. Niedługo po zawarciu umowy współpraca na tych trasach została rozszerzona o loty Miami – Chicago – Warszawa oraz Los Angeles – Nowy Jork – Warszawa. Ratyfikacja przez rządy Polski i Stanów Zjednoczonych umowy międzyrządowej o komunikacji lotniczej w 1987 roku umożliwiła podpisanie umowy code-share.
Współpraca z British Airways
15 stycznia 1998 roku British Airways i Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę w Warszawie. Dyrektor generalny British Airways, Bob Ayling, oraz prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, Jan Litwiński, uroczyście podpisali dokument. Memorandum pozwala obu przewoźnikom na dalsze rozmowy o współpracy.
Rozmowy dotyczyły różnych aspektów współpracy, które mają na celu budowanie partnerstwa handlowego i marketingowego między przewoźnikami. Linia nie zabrania współpracy kapitałowej. Możliwe jest honorowanie programów frequent flyer oraz współdzielenie kodów na trasach poza Londynem i Warszawą w ramach umowy między przewoźnikami. Dodatkowo będą prowadzone negocjacje dotyczące połączeń między Warszawą a Manchesterem oraz Krakowem a Londynem (lotnisko Gatwick). Na obecnym etapie negocjacji nie będzie współpracy na trasie Warszawa – Londyn (lotnisko Heathrow).
British Airways i LOT chcą, aby umowa między nimi weszła w życie do kwietnia 1998 roku. Podpisanie memorandum jest dla British Airways znaczącym posunięciem naprzód, ponieważ pozwala mu na rozszerzenie działalności w krajach Europy Centralnej. Pasażerowie British Airways będą mieli łatwe połączenia z ważnymi punktami biznesowymi w tej części Europy. W przeciwieństwie do tego pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT będą mogli korzystać z sieci połączeń British Airways. Przewoźnicy będą mieli możliwość zwiększenia ilości i częstotliwości połączeń między Polską a Wielką Brytanią poprzez współpracę, która pozwoli im wyjść poza londyńskie lotnisko Heathrow.
Warszawa, Londyn, 13 lipca 1998: Szczegóły współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT zostały ogłoszone przez British Airways. Jest to strategiczny krok BA, który ma na celu powiększenie sieci aliansów w Europie.
10 sierpnia 1998 BA i LOT rozpoczęły współpracę. Kod wymiany był wykorzystywany do osiemu połączeń tygodniowo między Polską a Wielką Brytanią. Umowa dotyczyła lotów między Warszawą a Manchesterem, które każdy z przewoźników będzie oferował trzy loty tygodniowo, a także dwóch połączeń między Gdańskiem a londyńskim lotniskiem Gatwick obsługiwanych przez LOT w ciągu tygodnia.
Na mocy podpisanej umowy obie linie będą honorować swoje programy częstych lotów. Na lotach objętych wspólnymi kodami pasażerowie mogą zbierać i wykorzystywać kilometry.
BA i LOT planują rozszerzenie code sharingu na inne trasy, aby zapewnić jeszcze lepszą obsługę i nowe możliwości podróżowania między Polską a Wielką Brytanią. Linia nie wyklucza rozmów na temat inwestycji kapitałowych BA.
Pasażerowie podróżujący z i do Polski będą mieli większy wybór usług i więcej dogodnych czasowo połączeń dzięki współpracy obu przewoźników. Ponadto obie linie wzmocnią swoją pozycję na dynamicznie rozwijającym się rynku europejskim.
Bob Ayling, Dyrektor Generalny British Airways, powiedział: „Cieszymy się z zacieśnienia współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT – przewoźnikiem o silnej pozycji rynkowej, dysponującym nowoczesną flotą, oferującym wysoki poziom usług”. Zjednoczeni, zapewnimy naszym pasażerom najlepszą możliwą obsługę i możliwość korzystania z globalnej siatki połączeń. Jestem bardzo zadowolony, że sieć europejskich aliansów British Airways nabiera konkretnego kształtu.
Przewoźnicy z Francji i Niemiec mają już związki z British Airways. BA i linie Finnair niedawno podpisały umowę code share. British Airways również podpisała umowę z Iberią.
Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, Jan Litwiński, powiedział: „Z myślą o naszych pasażerach podjęliśmy współpracę z British Airways, najlepszym przewoźnikiem w Europie”. Staraliśmy się, aby negocjacje przebiegały szybko, a teraz możemy zaoferować naszym pasażerom najwyższą możliwą obsługę.
15 października 1998 r.: Przewoźnicy zdecydowali się na wspólne loty między Krakowem a Londynem (lotnisko Gatwick).
Od zimy obaj przewoźnicy będą obsługiwać sześć lotów tygodniowo między Krakowem a Londynem, z trzema połączeniami dla każdej linii. W tym samym czasie LOT przeniesie swoje operacje z Terminalu Południowego Gatwick w Londynie na Terminal Północny. Oba przewoźnicy będą z niego korzystać.
W rezultacie umowa ta zapewni nowe możliwości podróżowania i jeszcze lepszą obsługę pasażerów. Podróże będą łatwiejsze i szybsze. Znajdują również dostęp do szerokiej siatki połączeń, które są dogodne czasowo dla obu przewoźników. BA i LOT będą wspólnie obsługiwać kolejne połączenie między Krakowem a Londynem. BA i LOT będą honorować swoje programy regularnych pasażerów na trasie Kraków-Londyn, podobnie jak na dwóch pozostałych połączeniach objętych umową code-share. W rezultacie pasażerowie będą mogli gromadzić i wykorzystywać kilometry na trzech trasach objętych wspólnymi kodami BA i LOT. Zapewniając jeszcze lepszą obsługę i nowe możliwości podróżowania między Polską a Wielką Brytanią, British Airways i Polskie Linie Lotnicze LOT chcą rozszerzyć code sharing na inne trasy. Linia nie wyklucza rozmów na temat inwestycji kapitałowych BA.
Dziś w Londynie British Airways i Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły rozszerzenie umowy o wspólnych lotach i pogłębienie współpracy w programach frequent flyer. Pasażerom podróżującym z i do Europy Centralnej przewoźnicy zapewnią szerszy wybór połączeń, więcej usług i korzyści. Linia będzie latać między Polską a Wielką Brytanią 48 razy w tygodniu.
Od 28 marca 1999 roku, w sezonie letnim, BA i LOT zaczną łączyć się w loty na trasie Warszawa – Londyn (lotnisko Heathrow). W tym tygodniu liczba połączeń na tej trasie wzrośnie o trzy. W rezultacie przewoźnicy będą obsługiwać 35 lotów w tygodniu, z których BA 14 i LOT 21.
British Airway jest najbardziej pożądanym inwestorem do zakupu części LOT-u, ponieważ odgrywa ważną rolę w Oneworld Alliance, do której LOT chce dołączyć.
Brytyjczycy uważają, że Warszawa mogłaby stać się centrum przesiadkowym z północy na południe i ze wschodu na zachód. Aby nadzorować alians z Polską, British Airways wyznaczyły menedżera do Warszawy.
Umowa z Finnair
Zgodnie z umową code-share, która została podpisana 11 marca 1998 roku w Warszawie pomiędzy Polskimi Liniami Lotniczymi LOT S.A. a liniami lotniczymi FINNAIR, oba przewoźnicy będą współpracować ściślej. Zgodnie z jej treścią, połączenie między Warszawą a Helsinkim będzie obsługiwane przez samoloty FINNAIR siedem razy w tygodniu, a LOT sześć razy w tygodniu. Rejsy obu linii lotniczych będą oznakowane jako LO/AY, a w każdym rejsie każdy przewoźnik będzie miał między sobą po 30 miejsc w obu klasach. Ponadto obie linie lotnicze zdecydowały się ujednoliceć usługi cateringowe w samolotach na tej trasie. W nadchodzących latach obaj przewoźnicy planują wzmocnienie swoich połączeń lotniczych do krajów Bałtyckich i rozpoczęcie wspólnych rejsów w sezonie LATO 1999. Ponadto w najbliższej przyszłości obie linie lotnicze planują współpracę na połączeniach atlantyckich i dalekowschodnich.
Połączenia Polskich Linii Lotniczych LOT do Finlandii mają długą historię. W 1936 roku Polska i Finlandia podpisały umowę lotniczą w Turku. 29 kwietnia 1937 roku LOT uruchomił trasę Helsinki – Warszawa – Lydda (dzisiejszy Tel Aviv), najdłuższe lotnicze połączenie południkowe międzywojennej Europy o długości 4300 kilometrów. W uroczystości podpisania tego dokumentu wziął udział legendarny pilot kapitan Wacław Makowski. Ta linia lotnicza została uznana za jedno z największych osiągnięć organizacyjnych i technicznych w historii lotnictwa cywilnego. Przed wybuchem wojny w 1939 roku samoloty LOT-u obsługiwały sześć międzynarodowych linii lotniczych wieloodcinkowych. Jedną z najważniejszych linii była ta, która łączyła Helsinki z Tallinem, Rygą, Kownem, Wilnem, Warszawą, Krakowem i Budapesztem. Od 1935 roku LOT korzystał z samolotów Douglas DC-2, Lockheed L-10-A Electra i Junkers Ju-52 na swoich połączeniach. Od 1938 roku zaczął również korzystać z najnowocześniejszych samolotów Lockheed L-14 H Super Electra. Kapitan Makowski był na pokładzie tego samego samolotu, kiedy wykonał pierwszy rejs dostawczy transatlantycki. Był to początek pierwszej w historii naszej linii lotów za Ocean.
Rozwój LOT-u został przerwany przez Drugą Wojnę Światową. Ale zaraz po wojnie samoloty z Żurawiem na ogonie zaczęły wracać na międzynarodowe lotniska. 3 czerwca 1965 Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły połączenia do Helsinek.
Przewozy LOT-u do/z Helsinek wzrosły w ostatnich latach. W 1996 roku samoloty LOT-u przetransportowały 28.600 pasażerów, a w 1997 roku 31.615. Przewozy towarowe i pocztowe również rosną.
Umowy przewozowe z Air France i Alitalia
21 marca Polskie Linie Lotnicze LOT i włoskie Alitalia podpisały porozumienie o współpracy na połączeniach lotniczych między Polską a Włochami. Porozumienie weszło w życie 30 marca. Na liniach obowiązuje wymiana kodu:
• W poniedziałki, wtorki, środy, piątki i soboty można podróżować z Warszawy do Rzymu samolotem LOT, a w czwartki i niedziele samolotem Alitalii MD-80.
• W środy, piątki i soboty samolot LOT-u przewozi z Warszawy do Mediolanu (w piątki dodatkowo z miedzylądowaniem w Krakowie) oraz w każdy dzień tygodnia, oprócz niedzieli, samolot MD-80 przewoźnika włoskiego.
Od 1 maja tego roku wchodzi w życie umowa code-share z Air France i blocked space LOT. Połączenia na trasach będą eksploatowane przez obie linie:
• Połączenia z Krakowa do Paryża, Warszawy do Lyonu i Nicei obejmują stałą odsprzedaż 30 miejsc każdemu przewoźnikowi w ramach umowy ograniczonego pomieszczenia oraz
Paryż – Warszawa – Paryż, gdzie będzie obowiązywał ciągły blok 15 miejsc, które będą sprzedawane każdemu partnerowi na podstawie umowy code-share.
Zwiększą się również rejsy do 28 tygodniowo.
Umowa z Iberią
Jan Litwiński, prezes PLL LOT S.A., i Xabier De Irala, prezydent IBERIA Airlines, podpisali 3 lutego 1999 roku umowę o wykonywaniu rejsów w formule code-share na trasie Warszawa – Madryt – Warszawa. Przewoźnicy oferują swoim pasażerom szeroki wybór dogodnych połączeń tranzytowych. Pasażerowie LOT będą mogli korzystać z dobrych połączeń do portów na półwyspie Iberyjskim, w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce Północno-Zachodniej, podczas gdy IBERIA rozwinie siatkę połączeń do portów w Europie Środkowej i Wschodniej. LOT i IBERIA zadeklarowały długoterminową współpracę, która będzie korzystna dla obu stron.
Od 1 lutego LOT znacznie zwiększa liczbę połączeń. Zwiększy się to do pięciu rejsów tygodniowo, w najlepszej porze dnia. Klienci będą mogli korzystać z usług LOT, aby dotrzeć do portów lotniczych w Hiszpanii, Portugalii, Ameryce Południowej i Środkowej (Alicante, Almeria, Barcelona, Bilbao, Bogota, Buenos Aires, Caracas, Dakar, Fuerteventura, Granada, Hawana, Ibiza, Jerez de la Frontera, Lanzarote, Las Palmas, Lima, Lizbona, Malaga, Managua, Palma (Majorka), Panama, Porto, Rio de Janeiro, Santiago de Chile, San Jose
Obaj przewoźnicy IBERIA i LOT współpracują z członkami globalnej grupy aliansowej oneworld i oba starają się dołączyć do tej grupy.
Prawdopodobnie w ciągu kilkunastu miesięcy polski przewoźnik mógłby stać się pełnoprawnym uczestnikiem sojuszu, jeśli British Airways zainwestowałby strategicznie w prywatyzację PLL LOT. Iberia już została zaproszona do Oneworld.
12 lutego brytyjskie linie otrzymały 9% udziałów Iberii, podczas gdy American Airlines otrzymał 1%. Zarówno LOT, jak i obie linie są współtwórcami aliansu Oneworld.
Partnerstwo z Deutsche BA
W ramach umowy z British Airways 15 stycznia 1998 roku Polskie Linie Lotnicze LOT SA nawiązały współpracę z Deutsche BA. Jest to linia lotnicza, która działa w Niemczech i ma dobrze rozwiniętą sieć połączeń krajowych. Głównym udziałowcem firmy jest British Airways. LOT British Airways i Deutsche BA rozpoczęły nowy etap współpracy, który w przyszłości doprowadzi do:
organizowanie rozkładów, aby zapewnić pasażerom łatwe połączenia, w tym między Polską a Niemcami;
zintegrowanie systemów Frequent Flyers, aby pasażerowie mogli zbierać kilometry i mile na wszystkich trasach obsługiwanych przez trzy partnery;
ujednolicenie wymagań dotyczących obsługi pasażerów na obsługiwanych trasach;
wspólna odprawa pasażerów, która obejmuje połączenie systemów odprawy pasażerów na obsługiwanych trasach, co ułatwia łatwiejszy przepływ pasażerów w portach tranzytowych;
· wspólne działania marketingowe i promocyjne.
Celem LOT-u, British Airways i Deutsche BA jest udoskonalenie wspólnej oferty przewozowej i maksymalizacja jej atrakcyjności dla klientów tych linü. CEO PLL LOT S.A. Jan Litwiński, Bob Ailing, Dyrektor Generalny British Airways, i Carl Michel, Dyrektor Generalny Deutsche BA, podkreślają, że porozumienie przysporzy dodatkowych korzyści uczestnikom aliansu oraz wzmocni ich zdolność do konkurowania z innymi liniami i grupami linü lotniczych. Jednym z głównych celów współpracy na liniach między Polską a Niemcami jest zwiększenie oferty przewozowej, zarówno jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych portów, jak i łączną liczbę rejsów.
Na dzień dzisiejszy LOT oferuje ponad 80 rejsów tygodniowo z Polski do Niemiec (z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania i Gdańska) oraz z Polski do Niemiec (Frankfurt, Berlin, Hamburg, Düsseldorf i Monachium).
Warto wspomnieć, że Finnair, który również współpracuje z PLL LOT S.A., jest drugim partnerem Deutsche BA w Europie.
W tym roku zamierzano podpisać dodatkowe umowy, w tym z Sabeną, a także rozszerzyć porozumienie code-share ze Swissair na liniach łączących Polskę ze Szwajcarią. W tym roku planowane jest podpisanie umowy z rządem kanadyjskim o uruchomieniu regularnych rejsów do Toronto i zawarcie umowy o współdzieleniu kodu z jednym z przewoźników kanadyjskich. Od 20 łat LOT istnieje tylko połączenie czarterowe między Warszawą a Toronto.
Umowa współpracy między PLL LOT SA a DHL WORLDWIDE EXPRESS
DHL Worldwide Express i Biuro Cargo i Poczty Polskich Linii Lotniczych LOT podpisały umowę o współpracy operacyjno-marketingowej. W wyniku tej umowy DHL uruchomi regularne połączenie lotnicze z Brukseli do Warszawy, które będzie miało oznakowanie LOT. Samolot Boeing 727 DHL będzie obsługiwał te linie. Samolot Boeing 727 został wprowadzony do eksploatacji 8 września i może przewozić 21 ton ładunków na trasie Bruksela – Warszawa – Bruksela. Samolot AN-27, który obecnie latał Kopenhaga – Warszawa – Katowice, zostanie zmieniony na linię Berlin – Katowice. Zwracając się do tego wydarzenia, Alan Cassels, dyrektor generalny DHL Poland, stwierdził, że „zarówno LOT, jak i DHL będą mogły osiągnąć korzyści z tego porozumienia”. LOT Cargo będzie mógł wykorzystać pojemność samolotu frachtowego, której dotychczas nie miał, a DHL będzie mógł szybko rozwijać usługi dostawy przesyłek w systemie „od drzwi do drzwi”. Dyrektor LOT Cargo, Wojciech Znyk, zwrócił uwagę, że „DHL długo oczekiwał na możliwość otwarcia połączenia frachtowego do Warszawy Boeingiem 727”.
dzięki zawarciu umowy LOT Cargo zyskuje nowe możliwości działania, a DHL może zaspokoić oczekiwania swoich klientów. Przewidywania na przyszłość są bardzo optymistyczne, ponieważ zmiany te już zaczęły przynosić efekty. LOT Cargo uzyska dostęp do największej floty lotniczej przewoźnika frachtowego w Europie, która operuje 57 samolotami pięć dni w tygodniu i składa się z samolotów typu DC-8, Boeing 727, Convair 580 i Antonov 26. Porozumienie dotyczące umowy handlowej ustanowia LOT generalnym agentem sprzedaży (GFX Express Cargo) na siatkę połączeń DHL i ma na celu dostarczenie przesyłki z portu nadania do portu odbioru w ciągu nie dłużej niż 24 godzin. Blisko siedemdziesiąt portów może przyjmować towary. Usługi te będą sprzedawane przez polską sieć agentów LOT-u.
Porozumienie dotyczące współpracy z General Electric
26 marca 1998 r. w Warszawie Andrzej Słodownik, wiceprezes Polskich Linii Lotniczych LOT, i William Vareschi, prezes generalny General Electric Engine Services, podpisali umowę o utworzeniu wspólnej spółki obsługującej silniki CFM 56-3, które LOT eksploatuje w samolotach Boeing 737. Jeszcze przed końcem bieżącego roku spółka zostanie oficjalnie powołana. Polskie Linie Lotnicze LOT będą miały 51% udziałów, a General Electric Aircraft Engines 49%.
Jest to pierwsza spółka General Electric w branży lotniczej w Polsce. Jednocześnie stanowi to część globalnej strategii inwestycyjnej GE, która ma na celu zwiększenie obecności koncernu w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Strategia ta ma na celu zapewnienie lepszej obsługi dla wszystkich klientów firmy.
Wśród wielu innych linii lotniczych w tej części Europy LOT został wybrany. PLL LOT został wybrany głównie ze względu na niezwykle wysoką jakość obsługi silników, wysoki poziom umiejętności pracowników LOT oraz odpowiednią bazę techniczną firmy. LOT i GE chcą wykorzystać infrastrukturę Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 4 w Warszawie, ponieważ mają tam hamownie silników potrzebne do testowania.
Po podpisaniu umowy LOT wchodzi na światowy rynek remontów silników lotniczych. Zarząd LOT spodziewa się, że założenie wspólnego przedsięwzięcia pozwoli znacznie obniżyć koszty obsługi silników w tych 15 samolotach LOT-u, w których są używane silniki CFM 56-3, oraz znacznie polepszy wykorzystanie bazy technicznej LOT-u. Początkowo firma będzie zajmować się remontem silników samolotów Boeing 737, ale w przyszłości będzie również remontować i naprawiać silniki innych rodzajów samolotów, a wszystkie linie lotnicze będą mogły korzystać z jej usług. Warto zauważyć, że LOT jest jednym z największych klientów GE w tej części Europy.
Niemniej jednak, pomimo dobrych prognoz dla tego segmentu rynku, należy spodziewać się silnej konkurencji, zwłaszcza ze strony zachodniego sąsiada Polski, Niemiec.
Firma General Electric ma zasięg na całym świecie i dominuje nie tylko w branży silników lotniczych. GE wykorzystuje również nowatorskie metody zarządzania w każdym z wielu światowych przemysłów, takich jak energia, elektromaszyny, chemia, kosmos, wojsko i środki transportu.
Dla osób szukających pomocy w pisaniu prac z zarządzania polecamy serwis pisanie prac z zarządzania.